Drazí přátelé samojedů, Samojed Klub Česká republika a organizační výbor výstavy si Vás dovoluje pozvat na první Středoevropskou výstavu samojedů, která se uskuteční v nádherných prostorách barokního zámku Valtice.
VÍCE ZDE
Výstava je přístupná psům a fenám zapsaným v knihách uznaných FCI, kteří dosáhli v den výstavy stáří požadovaného pro zařazení do třídy.
VÍCE ZDE
Přihlášky lze vyplnit on-line na www.dogoffice.cz nebo poslat na adresu pořadatele
VÍCE ZDE
Vzhledem k vašemu zájmu prodlužujeme poslední termín pro doručení přihlášek na Středoevropskou výstavu samojedů do pátku 3.3.2017. POUZE však pro ONLINE přihlášky (www.dogoffice.cz) a přihlášky zaslané na E-MAIL (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Vždy musí být přiloženy všechny požadované dokumenty a DOKLAD O PLATBĚ.
Drazí přátelé samojedů, Samojed Klub Česká republika a organizační výbor výstavy si Vás dovoluje pozvat na první Středoevropskou výstavu samojedů, která se uskuteční v nádherných prostorách barokního zámku Valtice.
Samotné posuzování a následně i slavnostní večer proběhne v reprezentativních prostorách zámecké jízdárny.
Pro posuzování našeho nádherného plemene jsme pro Vás pozvali paní Val Freer a paní Sue Smith, obě z Velké Británie. Doufáme, že si svůj čas, který strávíte na této vrcholné kynologické akci v naší krásné zemi náležitě užijete. Přejeme Vám mnoho úspěchů ve výstavním kruhu a doufáme, že na tento víkend strávený ve společnosti Vašich přátel a dalších obdivovatelů plemene samojed bude dlouho v dobrém vzpomínat. Jakákoliv hmotná podpora této výstavy je srdečně vítána.
Váš organizační výbor
Před 24 lety začal oficiálně fungovat Samojed klub. Byl sice zaregistrován o rok dříve v listopadu 1991, ale až v roce 1992 zahájil svoji činnost.
Do roku 1990 byla plemena psů v tehdejším Československu rozdělena do 3 skupin, plemena lovecká byla registrována pod Český myslivecký svaz a Federální výbor mysliveckých svazů v ČSSR, jehož prostřednictvím jsme byli členy F.C.I. Služební plemena spadala pod Svazarm a všechna ostatní pod Český svaz chovatelů. Každý kdo chtěl být členem klubu určitého plemene, musel být v místě bydliště i členem některé ze tří organizací. Jednalo se o dvojí členství a všechny přihlášky do klubu nebo přihlášky vrhů musela potvrdit i některá tato základní organizace.
Po revoluci se toto dvojí členství zrušilo a odbourala se i další zbytečná nařízení. V této době začaly vznikat nové kluby jako houby po dešti. Stačila registrace skupiny tří lidí na Ministerstvu vnitra. Vznikaly i různé kynologické svazy, které pro kluby vydávaly průkazy původu. Některé kluby vznikaly oprávněně i když chov psů byl svazován spoustou zbytečných předpisů a nařízení. Ale většina klubů vznikala tak, že hodně nezkušených chovatelů chtělo ovlivňovat chov a stát se poradci chovu nebo předsedy klubů. Takto vznikl i Samojed klub: jistá chovatelka, která neprošla při volbách na funkci poradce chovu v Klubu severských psů, měla tuto funkci jistou v klubu novém. V této době začala vznikat i nová zastřešující organizace - Českomoravská kynologická unie, která nás začala zastupovat v F.C.I. a dala chaosu v těchto kynologických spolcích řád. Stanovila pravidla (daleko přísnější), jak mohou nové kluby vznikat a co všechno musí dodržovat. Jako jediná vydává průkazy původu i další doklady. Takže v dnešní době není vedení klubu už tak jednoduché, jako tomu bylo dříve.
Samojed - málo známý název psího plemene, který ale nemá žádnou souvislost se svým českým významem. Proto by jistě pro mnohé bylo zajímavé dozvědět se něco více o původu těchto překrásných psů.
Název samojed je odvozen od jména etnické skupiny kočovných Něnců – Samojedů žijících na pomezí Evropy a Asie. Ti chovali především pastevecké psy, kteří jim hlídali stáda sobů, ale používali je také jako lovecké a tažné psy. O Něncích je známé, že si psů vždy velice vážili a příkladně se o ně starali, a tak se ze samojedů stali velmi důvěřiví psi s vřelým vztahem k lidem.
První samojedi se ve střední Evropě začali objevovat na konci 19. století. Zúčastnili se prvních expedicí do Arktidy a Antarktidy. I Amundsen při dobití jižního pólu používal ve svém spřežení samojeda. Byla to vůdčí fena Etah , kterou si vybral hlavně pro její vynikající povahové vlastnosti. O samojedech se totiž říká, že ostatní plemena saňových psů pracují pro člověka, ale samojedi pracují s člověkem.
V minulosti byli tito psi často používáni pro tah a mnohdy jim byla dávána i přednost před ostatními severskými plemeny. Jak lze však jejich zalíbení v pohybu využít nebo rozvíjet v dnešních podmínkách, například v městě? Pohyb je jejich vrozená přirozenost, ale záleží na majiteli, kolik toho se svým samojedem dělá. Tito psi pro svůj zdravý a žádoucí vývoj vyžadují mnoho pohybu a rádi běhají. V případě, že má majitel pouze jednoho psa, může s ním sám chodit běhat nebo jezdit na kole či na koloběžce. Pokud jich má více, je nejlepší, když si pořídí saně nebo káru a k vzájemné radosti všech s nimi trénuje. Také je možné využít dobré kondice psů na nějakých soutěžích nebo závodech. Různé musherské kluby pořádají v průběhu závodní sezóny, od října do dubna, mnoho závodů, kterých se mohou zúčastnit majitelé jak s jedním psem, tak i s celým spřežením.
Ti, kteří nemají možnost uplatnit se na závodech, se mohou samozřejmě účastnit výstav, které jsou u nás i v celém světě pořádány mnoha kynologickými organizacemi. Pro členy Samojed klubu je jednou ročně pořádána klubová výstava, kde se mohou sejít všichni majitelé samojedů a předvést své překrásné psy nejen před veřejností, ale i sobě navzájem.
Se samojedem se můžete věnovat i řadě moderních sportů jako jsou třeba agility. Nadále jsou však také používáni i k pracovním účelům.